HALCYON KLUB Hodonín, p.s.
 IČ: 05977541
 č.u.:2101209224/2010 
 číslo klubu je: C/ 265
 Pančava 689/52 , 69501 Hodonín
 předseda :Aleš Kubis
 dodací adresa:Jiří Humpolík
Sadová 3359/8, 69501 Hodonín
člen výboru: Stanislav Kubis
ID SCHRÁNKY: a4865ws
registrován:Městský soud v Praze

 

 

Akce klubu v roku 2020                                                                    Přihláška za člena klubu!!!
  termín splněno pzn-odkaz Přihláška
 1/ Potápěči čistí lagunu Pasohlávky opět mezinárodně ATC MERKUR  9.5 9:30    hotovo PŘIHLÁŠKA
2/ Dubenský běh (Dubné) 16.5.2020      
  3/ T-mobile běh v Hodoníně  Hodonín přístaviště  17.6.2020      PŘIHLÁŠKA
         
         
         
         

 

HLAVNÍ PARTNER AKCÍ kromě  T-Mobile Olympijský běh
svazpotapczech servis Hodonin
Výhradním sponzorem    T-Mobile Olympijský běh je   T-Mobile  a jeho partneři
logo
Velikonoční  mezinárodní koupání koupání 
 

 

 

user1

Běh a jeho vliv na zdraví

Běhání má přínosy jak v tělesném, tak duševním zdraví.Kupodivu přínosy v oblasti psychologického zdraví jsou lépe prokázané, což je nejspíše způsobeno tím, tyto studie jsou krátkodobé, výsledky je snadnější měřit a lze odstínit dlouhodobé vlivy prostředí. Vypátrat dlouhodobý vliv běhání vyžaduje náročné a drahé sledování velkého množství lidí.

user2

Plavání a jeho vliv na zdraví

Ideální celoroční aktivita. Přesně tak bychom mohli charakterizovat plavání. V zimě totiž můžeme  plavat v přírodě,  navštěvovat kryté bazény, zatímco v létě to mohou být třeba plovárny, stejně jako přírodní nádrže, nebo rybníky. Všude tam lze poté uskutečňovat aktivitu známou jako plavání, která je dobrou volbou nejenom ve chvíli, kdy se chcete dostat do formy. Jedná se totiž i o pohyb, který je velmi efektivní z hlediska spalování tuků. Stačí udržovat vyšší tepovou frekvenci a úspěch se zaručeně dostaví.

Trimix směs kyslíkudusíku a hélia používaná pro potápění do hloubek větších než 40m. Do směsi je přidáváno hélium které ve směsi nahrazuje kyslík a dusík. Snížením obsahu těchto plynů jsou eliminovány jejich toxické a narkotické účinky na lidský organismus při dýchání pod vyšším parciálním tlakem.

Trimix rozdělujeme na Normoxický a Hypoxický.

  • Normoxický trimix obsahuje 21 až 18 % kyslíku.
  • Hypoxický trimix obsahuje méně než 18 % kyslíku.
Za Nitrox můžeme vlastně považovat jakoukoliv směs kyslíku s dusíkem, tedy i vzduch. Ten obsahuje 21 % kyslíku 
a 79 % dusíku, pomineme-li vzácné plyny, které tvoří 1 % okolního vzduchu. Vzduch nazýváme normooxickou směsí Nitrox. Směs obsahující vyšší podíl kyslíku než 21% se označuje zkratkou EANx (Enriched Air Nitrox), přičemž X na konci je nahrazováno procentuálním obsahem kyslíku ve směsi. Pro používání směsi s nižším nitrox_lah.jpgobsahem kyslíku než je 40 % nepotřebujeme kyslíkově čisté vybavení, tedy vybavení obsahující pouze kyslíková maziva.

VÝHODY POTÁPĚNÍ S EANx

DEKOMPRESE 
Delší bezdekompresní limity a kratší dekompresní zastávky. Lidské tělo do sebe při potápění absorbuje dusík. Snížením jeho procentuálního obsahu v dýchané směsi snížíme i množství, které budeme při výstupu vysycovat. Z tohoto důvodu ponory s Nitroxem snižují zátěž organismu a zkracují dekompresní zastávky. Zároveň získáváme větší množství času, protože i bezdekompresní limity jsou výrazně delší. Například se vzduchem můžeme v hloubce 30 metrů zůstat 17 minut, aby náš ponor zůstal bezdekompresní. Se směsí EAN32 je to 20 minut, s EAN36 již 25 minut a s EAN40 dokonce minut 35.

SNÍŽENÍ RIZIKA DEKOMPRESNÍ CHOROBY 
Snížení neznamená zamezení. Ani ta nejlépe vypočítaná směs nedokáže zabránit vzniku dekompresní nemoci při nedodržení ostatních pravidel bezpečného potápění. Přesto používání nitroxu výrazně snižuje zátěž, která vzniká sycením dusíku do Vašich tkání.

NEVÝHODY NITROXU

TOXICITA KYSLÍKU 
Ve větších hloubkách a tedy vyšším tlaku může být kyslík pro tělo toxický a způsobovat křeče s katastrofálními následky. S vyšším obsahem kyslíku ve směsi se snižuje její maximální operační hloubka. S EAN36 můžete maximálně do 33 metrů, zatímco se vzduchem je to téměř dvakrát tolik. Dodržování maximálních hloubek určených dle tabulek pro jednotlivé směsi je základem bezpečného potápění s EAN.

NESPRÁVNÁ PŘÍPRAVA SMĚSI EANx 
Chceme li se vyvarovat překročení maximální hloubky, musíme si být jistí, jak silnou směs v láhvi máme. K měření se používá tzv. oxymetr, který Vám poskytnou všude tam, kde Nitrox plní do lahví. Za měření a použití směsi vždy zodpovídá potápěč sám. Aby jste mohli používat EANx musíte absolvovat kurz, ve kterém se dozvíte všechny náležitosti, které s tím souvisí.

ZÁVĚR

Používáním Nitroxu se mohou Vaše ponory stát bezpečnější a méně náročné pro organismus. Musíte ale dodržovat všechny specifické požadavky, které tato směs vyžaduje. Nepoužívejte EANx bez absolvování příslušného kurzu.

Dnes je 26. 12 2018, svátek má Štěpán, 2.svátek vánoční.

Partner klubu

atlas
svazpotapczech
 
 
 
 hodoninsky denik

přihlas se

Pro členy klubu

Go to top