Plavání přináší řadu pozitivních momentů pro naše zdraví. Posiluje pohybový aparát, a to při jakékoliv teplotě vody. Celoročně se plave v krytých bazénech, ale také řeky, přehrady i rybníky bývají v obležení, pokud je dostatek horkých letních dní. Nezejí ale prázdnotou ani v zimním čase.
Jdeme-li si nyní zaplavat do bazénu, obvykle je možné využít např. také perličky a vířivější proudy v masážním bazénku či protiproud, saunu, páru... Druhý a podstatně odvážnější způsob je plavání ve volné přírodě, a to vzdor klesající rtuti teploměru.

OTUŽOVÁNÍ BEZ OHLEDU NA VĚK
Plavání je výborným procvičením celé postavy, neboť současně namáhá všechny svaly, zatímco např. běhání formuje hlavně nohy a zadek. Bezesporu je pro náš organismus přínosné jakékoliv plavání, ale pokud se rozhodneme pro chladnou, studenou nebo ledovou vodu, přistupuje ještě výrazný vliv na celý lidský organismus, zejména na cévní a nervový systém.
Ten, kdo si nepustí na tělo ani studenou sprchu, určitě netuší, oč přichází. "Chladná voda výrazně působí na psychiku člověka, povzbuzuje sebedůvěru, uspokojení z překonání teplotní bariéry. Při setkání otužilců a při společném plavání nebo účasti v soutěžích přistupuje i účinek společenský," říká předseda oddílu dálkového a zimního plavání TJ Sokol Hradec Králové Karel Valeš.
Samozřejmě si nelze říci, že od zítřka začneme plavat venku v zimě, a rovnou do vody skočit. Organismus se musí na takový výkon připravit postupně. S otužováním je vhodné začít už u malých dětí, se zimním plaváním potom u otužilých jedinců od patnácti let výše. Věnovat se mu může každý, jehož zdravotní stav to dovolí, až do pozdního věku.

STUDENÁ VODA POVZBUZUJE
Podnikatelům, manažerům a dalším pracovníkům, kteří procházejí stresovými situacemi, přináší zimní plavání vedle výše uvedených pozitiv také výrazný osvěžující účinek. Není divu, že dnes někteří z nich rozšířili řady otužilců, kterým právě teď nastává pravý čas pro jejich vodní radovánky v přírodě.
"Na to, jak by měli zájemci o zimní plavání začít s otužováním, je jednoduchý návod: ranním sprchováním studenou vodou. Jeho délka je závislá na pocitu každého jedince, nic jiného ji neomezuje. Nejlépe je však obohatit brzy trénink plaváním ve volné přírodě, tomu se žádná sprcha nevyrovná.

Plavání a jeho vliv na zdraví

Plavání a jeho vliv na zdraví
Plavání a jeho vliv na zdraví

Procvičení celého našeho těla
Další výhodou je i to, že díky plavání procvičíme celé naše tělo. U každého stylu totiž zapojujeme jak horní, tak samozřejmě také dolní končetiny. Stejně tak ale můžeme změnou konkrétních stylů zajistit to, že budeme procvičovat i konkrétní svalstvo. V tomto směru totiž nemusí plavání sloužit jenom jako aktivita určená k hubnutí, ale může být dobrá i jako posilovací aktivita. A to samozřejmě proto, že samotná voda má vyšší odpor vzduchu a tak musíme vynaložit dostatek síly k tomu, abychom zvládli každé tempo, které nás dostane kupředu. Navíc k plavání skutečně nepotřebujeme nic jiného, než plavky. A někdy ani ty ne, jelikož jsou veřejné bazény, které vyslyšely poptávku a nabízejí tak i možnosti nudistického plavání.

Bez zatěžování našeho pohybového aparátu
To, že má voda velký odpor, který nám pomůže procvičit svaly, není ta jediná výhoda. Voda má totiž i druhou pozitivní vlastnost, která souvisí s tím, že dokáže naše tělo nadnášet. Díky tomu během plavání nijak nezatěžujeme náš pohybový aparát, jako třeba při chůzi nebo běhu. Klouby jsou tak namáhány velmi minimálně, stejně jako zde nehrozí jakékoliv výraznější otřesy. I proto je tato aktivita doporučována jak starším generacím, tak i lidem, kteří mají výraznější nadváhu a tak by běžné aktivity mohly být vzhledem k bolesti neakceptovatelné.